تبلیغات
آموزش بازاریابی مجازی و اینترنتی - بازاریابی مشارکتی چگونه شکل گرفت و رشد کرد؟
« بازاریابی مشارکتی » نوعی از بازاریابی است که در آن به افرادی که با تلاش خود به مشتری های خرده فروشان می افزایند، از سوی خود خرده فروشان، پاداش یا پورسانت داده می شود. این نوع بازاریابی، امروزه نسبتا فراگیر شده است، اما آغاز آن به چه شکل بوده است؟
بازاریابی مشارکتی چگونه شکل گرفت و رشد کرد؟
تاریخچه بازاریابی مشارکتی
عبارت «بازاریابی مشارکتی» معمولا در فضای آنلاین استفاده می شود اما مسلما این مفهوم قبل از ظهور اینترنت و راه یافتن به شبکه جهانی وب نیز وجود داشته است. در واقع هنوز هم این مفهوم در دنیای خارج از اینترنت وجود دارد. نمونه ای از آن را هنگامی شاهد هستیم که یک آرایشگر به آن دسته از مشتری های خود که آرایشگاه او را به دوستانشان معرفی کرده اند، تخفیف می دهد.
در گذشته ردیابی سلسله افرادی که در نهایت، یک مشتری را به خرده فروش متصل می کرده اند، بسیار مشکل بوده است و این عملا مانع از رایج شدن این نوع بازاریابی می شده است زیرا که چنین سطحی از ردیابی، کار آسانی نیست. باید ساز وکاری وجود داشته باشد که بتواند رد سلسله افرادی را که در مرتبط شدن یک مشتری به خرده فروش دست دارند، ثبت کند تا بتواند پورسانت آن افراد را به ایشان پرداخت کند و ایجاد چنین سازو کاری، آسان نیست.
آماده شدن زمینه رشد بازاریابی مشارکتی
حضور اینترنت،همه چیز از جمله بازاریابی را دگرگون کرد نه تنها از جهت تغییرات بنیادینی که در تبلیغات به وجود آورد، بلکه همانطور که مردم برای کسب اطلاعات مربوط به محصولات گوناگون و بررسی ها و توصیه های مرتبط با آنها، به طور فزاینده، به اینترنت رو می آوردند، اینترنت هم به مولفه ای کلیدی در استراتژی بازاریابی برندهای گوناگون تبدیل می شد.
پیشرفت های تکنولوژیکی، مانند ظهور وب ۲٫۰ ، معرفی کوکی که پیگیری تاثیر تبلیغات روی خرید مردم را آسان تر می کرد، انفجار تجارت الکترونیک در اواخر ۱۹۹۰ ، وبلاگ نویسی در اوایل ۲۰۰۰ و تولید محتوا توسط کاربران نیز به ظهور اینترنت اضافه شد و مجموعه تمام این عوامل، فضا را برای رشد بازاریای مشارکتی، آماده و مستعد کرد.
پیشآهنگان بازاریابی مشارکتی
آنچه که ما امروزه به نام بازاریابی مشارکتی می شناسیم، برنامه آن برای اولین بار توسط « ویلیام جی توبین» ساخته شده است. او اولین فردی بود که به این ایده اندیشید و آن را به عمل درآورده و به ثبت رساند. او این برنامه را در سال ۱۹۸۹ برای شرکت خود یعنی «گل و هدایای پی سی» ساخت.
پیشآهنگ بعدی در حیطه بازاریابی مشارکتی، شرکت “آمازون” است. این شرکت، یکی از اولینهایی بود که بازاریابی مشارکتی را همراه با راه اندازی برنامه های مرتبط با آن، در دستور کارش قرار داد. این اقدام آمازون در سال ۱۹۹۶ ، نقطه عطفی برای دنیای بازریابی مشارکتی تلقی شد و تمایل دنیا را به طور گسترده به سوی خود جذب کرد به ویژه خرده فروشانی را که می خواستند برای خودشان کار کنند؛آنها این اقدام آمازون را مدل بازاریابی خود قرار دادند.
در سال ۱۹۹۸، اولین شبکه های بازاریابی مشارکتی ـــ « کمیسیون جانکشن» و «کلیک بانک» ـــ راه اندازی شدند. این شبکه ها تا حد بسیار زیادی دسترسی به بازاریابی مشارکتی را برای خرده فروشان آنلاین کوچکتر از آمازون، افزایش دادند زیرا راه حل هایی برای پرداخت و تسهیل مبادلات بین بازرگانان و بازاریابان مشارکت کننده با آنها، ارایه می دادند.
بلافاصله پس از آن و در سال ۲۰۰۰، کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده، دستورالعمل هایی در رابطه با برخی از بخشهای مرتبط با بازاریابی آنلاین منتشر کرد که برای رشد بازاریابی مشارکتی، کمک کننده بود.
امروز و آینده بازاریابی مشارکتی
داده های اطلاعاتی اداره تبلیغات اینترنتی انگلستان حاکی از این است که بازاریابی مشارکتی در این کشور، ۶ درصد از اقتصاد آنلاین و ۹ میلیارد پوند استرلینگ، فروش کشور انگلستان را در سال ۲۰۱۲ به خود اختصاص داده است.
امروز شاهدیم که در اغلب مواقع فروشگاه های آنلاین عملکرد بهتری نسبت همتایان آفلاین خود دارند و این گویای پتانسیلهای بسیار عرصه بازاریابی مشارکتی است؛ چنانچه پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۶، این نوع بازاریابی تنها در خود ایالت متحده آمریکا مرز ۴٫۶ بیلیون دلار را درنوردد. به نظر می رسد با ظهور بازارهای جدیدی همچون هند و روسیه، بازاریابی مشارکتی به آخرین درجه کمال خود برسد.
مترجم:معصومه غنیان
منبع:http://skimlinks.com/blog/a-short-history-of-affiliate-marketingطبقه بندی: بازاریابی مجازی ( e-Marketing )،
برچسب ها: بازاریابی مشارکتی، بازاریابی مشارکتی چیست،

تاریخ : شنبه 7 آذر 1394 | 10:32 ق.ظ | نویسنده : الهام کوره پز | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • اشکوار