تبلیغات
آموزش بازاریابی مجازی و اینترنتی - فایل robots.txt چیست و چگونه عمل می کند؟
ربات های وب (که به نام های سرگردانان وب، خزندگان یا عنکبوت ها نیز شناخته می شوند) به برنامه هایی می گویند که به صورت خودکار سراسر وب را می گردند و جستجو می کنند. موتورهای جستجویی نظیر گوگل از آنها برای محتوای درون وب استفاده می کنند و اسپمرها برای به دست آوردن ایمیل آدرس ها. آنها کارایی های بی شماری دارد.

فایل robots.txt چیست و چگونه عمل می کند؟

دارندگان سایت ها از robots.txt جهت معرفی ساختار سایتشان به ربات های سراسر وب استفاده می کنند.

یک مثال در ارتباط با چگونگی کارکرد این فایل: یک ربات جستجوگر مثل ربات گوگل قصد ورود به سایت شما را دارد تا موارد مورد نظرش چون خطاها، صفحات، محتوا، تصاویر و غیره را ایندکس کند. در صورتی که صفحه ورودی شما http://www.example.com/welcome.html باشد، ربات مورد نظر ابتدا و پیش از هر نوع بررسی سایت شما نشانی http://www.example.com/robots.txt را چک خواهد کرد. و در نهایت به این دستورات بر خواهد خورد:

عبارت User-agent: * به معنای این است که این سایت و این دستور برای همۀ ربات ها یکسان است. و قسمت Disallow: / حاوی این پیام است که هیچ رباتی نباید هیچ قسمتی از این سایت را بررسی و مشاهده نماید.

دو نوع نگرش نسبت به استفاده کنندگان از robots.txt وجود دارد:

1.       ربات ها می توانند robots.txt شما را نادیده بگیرند! به خصوص آنکه ربات های مخرب، کارشان اسکن نمودن سراسر وب برای یافتن نقص های امنیتی، ایمیل آدرس ها و غیره است، کوچکترین توجهی به محتویات robots.txt ندارند.

2.       فایل robots.txt یک فایل در دسترس عموم می باشد. هرکسی می تواند ببیند که شما کدام قسمت را تمایل ندارید که ربات های دیگر ببینند.

*پس برای مخفی نمودن اطلاعاتتان با استفاده از robots.txt تلاش نکنید.

نحوۀ ساخت یک فایل robots.txt

کجا آن را قرار دهیم؟

پاسخ کوتاه: در بالاترین سطح دایرکتوری سرور سایتتان

پاسخ کامل: زمانیکه یک روبات به دنبال فایل robots.txt برای نشانی URL شما می گردد، به دنبال اولین اسلش پس از اکستنشن شما می رود و به صورت اتوماتیک عبارت robots.txt را قرار می دهد.

برای مثال اگر داشته باشیم: http://www.example.com/shop/index.html، ربات مورد نظر /shop/index.html را حذف نموده و /robots.txt را جایگزین و در انتهای URL قرار می دهد.

به همین خاطر شما به عنوان دارنده سایت می بایست این فایل را در مکان صحیح و جایی قرار دهید که در نتایج جستجو دیده شده و عمل نماید. معمولا این فایل را در جایی مشابه همان صفحه اصلی سایت (index.html) یا همان صفحۀ به اصطلاح خوشامدگویی قرار می دهند.

*فراموش نکنید که تمام حروف این فایل کوچک نوشته می شوند: صحیح: robots.txt ؛ غلط: Robots.TXT

چه چیزی در آن بنویسیم؟

فایل robots.txt یک فایل متنی است که از یک یا تعداد بیشتری از دستورات ساخته شده است. به صورت معمول شامل یک دستور شبیه به این می شود:

در مثال فوق شاهد 3 دایرکتوری محروم شده هستید که با استفاده از این 3 دستور، پیامی به ربات های سراسر وب ارسال می کند که به معنی عدم دسترسی ایشان به فایل های مشخص شده است.

توجه داشته باشید که برای محروم نمودن ربات ها به یک URL خاص، باید در هر خط مجزا یک دستور جدید را وارد نمایید. شما نمی توانید دستور Disallow: /cgi-bin/ /tmp/ را در یک خط وارد نمایید. همچنین نباید در مقابل یک دستور، خط را خالی بگذارید چراکه برای ربات این تصور می شود که دستور مورد نظر برای تمام وبسایت شما قابل اجرا است.

ضمنا شما نمی توانید به صورت منظم و نامنظم دستورات داخل فایل را با یکدیگر ادغام نمایید. برای مثال علامت "*" در فیلد User-agent به معنای آن است که دستورات وارد شده در مقابل این عبارت برای تمامی ربات ها لازم الاجراست. به طور مشخص و عینی شما نمی توانید دستوراتی چون User-agent: *bot*", "Disallow: /tmp/*" or "Disallow: *.gif را در کنار همدیگر وارد نمایید.

بررسی دقیق نمایید که چه چیزهایی را نمی خواهید ربات ها ببینند. هرچیزی را که نمی خواهید آنها ببینند را به راحتی می توانید از دیدشان مخفی کنید. به مثال های زیر توجه بفرمایید:

خط فرمان به تمام ربات ها برای عدم دسترسی به کل سایت شما:

خط فرمان به تمام ربات ها برای دسترسی به کل سایت شما:

برای اجرای دستور فوق همچنین می توانید یک فایل robots.txt بدون متن بسازید و هیچوقت به سراغش نروید.

خط فرمان به تمام ربات ها برای عدم دسترسی به بخشی از سایت شما:

خط فرمان به یک ربات خاص برای عدم دسترسی اش به کل سایت (برای مثال نام ربات "BadBot" است):

خط فرمان به تنها یک ربات خاص جهت دسترسی به کل سایت شما و عدم دسترسی سایر ربات ها:

خط فرمان به تمام ربات ها برای عدم دسترسی به تمام فایل ها به جز برخی از آنها:

یا برای مشخص نمودن دقیق یک نشانی و یا فایل می توانید از این دستورات استفاده کنید و نشانی دقیق را در باکس robots.txt وارد نمایید:

شرکت طرح و پردازش مبنا

 منبع: http://futuremarketing.blogfa.com/


طبقه بندی: بهینه سازی سایت (Search Engine Optimization (SEO،
برچسب ها: روبوتکس، ربات های وب، موتورهای جستجو،

تاریخ : دوشنبه 23 آذر 1394 | 10:13 ق.ظ | نویسنده : الهام کوره پز | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • اشکوار